Skip to content

3307 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block65
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningC2
Sq Footage2,972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,700
36%
Improvement Value:$429,900
64%
Total Assessment$670,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,715+7.3%
2024$10,917-11.5%
2023$12,332+2.1%
2022$12,077+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft3,289DeedBook 7322, Page 170Recorded7/15/2004

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5451, Page 322

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5211, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1989