Skip to content

1015 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Date
Sep 3, 1992

Property Information

Block6
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description3S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,166
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
41%
Improvement Value:$341,900
59%
Total Assessment$579,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122+7.3%
2024$9,433+5.7%
2023$8,920+2.1%
2022$8,736+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4542, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1968