Skip to content

1409 Union TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$689,000
Last Sale Date
Apr 9, 2020

Property Information

Block79
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage4,704
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,600
39%
Improvement Value:$432,800
61%
Total Assessment$714,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,481+7.3%
2024$11,630-23.3%
2023$15,171+2.1%
2022$14,857+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$689,000

From:

To:

Sq Ft4,704DeedBook 9555, Page 337Recorded4/28/2021

Property Sale

Sale
$28,514

From:

To:

Sq Ft4,704DeedBook 7080, Page 295NU CodeFamily (1)Recorded7/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1990