Skip to content

1462 37th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2009

Property Information

Block79
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,637
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
55%
Improvement Value:$188,500
45%
Total Assessment$416,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,271+7.3%
2024$6,776+7.2%
2023$6,321+2.1%
2022$6,191+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946