Skip to content

1420 37th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 8, 2002

Property Information

Block79
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage860
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,500
57%
Improvement Value:$241,600
43%
Total Assessment$556,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,715+7.3%
2024$9,053+36.2%
2023$6,649+2.1%
2022$6,512+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft860DeedBook 6080, Page 319Recorded11/14/2002

Property Built

Built

Year Built: 1916