Skip to content

3726 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Other Exempt

Last Sale Price
$2,275,000
Last Sale Date
Mar 20, 2000

Property Information

Block88
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,117,200
57%
Improvement Value:$836,300
43%
Total Assessment$1,953,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$18,136-22.3%
2001$23,341-0.3%
2000$23,417+3.9%
1999$22,536+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$2,275,000
DeedBook 5605, Page 41