Skip to content

602 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1963

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block8
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
41%
Improvement Value:$315,800
59%
Total Assessment$530,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,273+7.3%
2024$8,641-0.1%
2023$8,651+2.1%
2022$8,472+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9599, Page 863Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 8690, Page 645Recorded9/30/2009

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4833, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1963