Skip to content

2110 48th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
May 25, 1990

Property Information

Block95
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-O
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage2,002
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,000
48%
Improvement Value:$310,600
52%
Total Assessment$594,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,388+7.3%
2024$9,680+20.7%
2023$8,019+2.1%
2022$7,853+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4338, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1916