Skip to content

4811 Aschoff PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$267,777
Last Sale Date
Jul 10, 2006

Property Information

Block95
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,800
47%
Improvement Value:$263,000
53%
Total Assessment$493,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,627+7.3%
2024$8,039-1.9%
2023$8,194+2.1%
2022$8,025+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$267,777

From:

To:

Sq Ft2,002DeedBook 8010, Page 14NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 2001