Skip to content

767 Hudson AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1940

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block104
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-B-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
53%
Improvement Value:$49,500
47%
Total Assessment$104,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,272+3.1%
2024$4,144+5.3%
2023$3,936+0.9%
2022$3,900+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,293DeedBook 9351, Page 835Recorded10/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940