Skip to content

777 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1912

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block105
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
50%
Improvement Value:$55,900
50%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,534+3.1%
2024$4,398+5.3%
2023$4,177+0.9%
2022$4,139+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7433, Page 198NU CodeFamily (1)Recorded1/5/2005

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 6024, Page 266NU CodeFamily (1)Recorded8/6/2002

Property Built

Built

Year Built: 1912