Skip to content

776 Hudson AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1905

Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block105
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
72%
Improvement Value:$34,200
28%
Total Assessment$122,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,000+3.1%
2024$4,850+5.3%
2023$4,607+0.9%
2022$4,565+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905