Skip to content

780 Hudson AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1890

Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block105
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,275
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
35%
Improvement Value:$100,400
65%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,363+3.1%
2024$6,172+5.3%
2023$5,862+0.9%
2022$5,809+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890