Skip to content

803 Hudson AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1950

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block108
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
48%
Improvement Value:$93,300
52%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,341+3.1%
2024$7,120+5.3%
2023$6,763+0.9%
2022$6,702+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9561, Page 59Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 9561, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1950