Skip to content

724 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2016

Property Information

Block87
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
20%
Improvement Value:$350,500
80%
Total Assessment$438,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,943+3.1%
2024$17,404+5.3%
2023$16,531+0.9%
2022$16,382+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$749,900

From:

To:

Sq Ft4,350DeedBook 9037, Page 563NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft783DeedBook 8932, Page 878Recorded9/17/2013