Skip to content

786 Fifth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1950

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 4, 2023

Property Information

Block128
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,596
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
37%
Improvement Value:$163,000
67%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,956+3.1%
2024$9,657+5.3%
2023$9,172+0.9%
2022$9,090+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,596DeedBook 9742, Page 973Recorded4/26/2023

Property Sale

Sale
$432,800

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 8676, Page 482Recorded7/22/2009

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5986, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1950