Skip to content

800 Fifth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2012

Property Information

Block128
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
60%
Improvement Value:$64,600
40%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,371+3.2%
2024$6,172+5.5%
2023$5,850+0.9%
2022$5,795+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952