Skip to content

798 Fifth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block128
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
56%
Improvement Value:$90,100
52%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,051-5.2%
2024$7,434+19.1%
2023$6,239+0.9%
2022$6,183+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 9469, Page 544Recorded2/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952