Skip to content

154 Centre AveSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 27, 2022

Property Information

Block134
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,735
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
41%
Improvement Value:$69,300
59%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,796+3.1%
2024$4,652+5.3%
2023$4,418+0.9%
2022$4,379+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 9644, Page 74

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft1,735DeedBook 9644, Page 74Recorded2/27/2022

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5530, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1930