Skip to content

770 Minnie PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1964

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 13, 1999

Property Information

Block134
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF&1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
38%
Improvement Value:$143,900
62%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,489+3.1%
2024$9,204+5.3%
2023$8,743+0.9%
2022$8,664+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5495, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1964