Skip to content

756 Minnie PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
Sep 17, 2004

Property Information

Block134
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5S-V-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
57%
Improvement Value:$66,400
43%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,318+3.1%
2024$6,128+5.3%
2023$5,821+0.9%
2022$5,768+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$442,500

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 7382, Page 52Recorded10/19/2004

Property Built

Built

Year Built: 1925