Skip to content

174 Front StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$686,000
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block138
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class103
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
40%
Improvement Value:$102,400
60%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,026+3.1%
2024$6,815+5.3%
2023$6,473+0.9%
2022$6,415+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$686,000

From:

To:

DeedBook 9813, Page 132NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1935