Skip to content

820 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block138
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 1/2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
52%
Improvement Value:$71,100
48%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101+3.1%
2024$5,918+5.3%
2023$5,621+0.9%
2022$5,570+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,603DeedBook 9769, Page 794Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,603DeedBook 8693, Page 272NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/14/2009

Property Built

Built

Year Built: 1930