Skip to content

808 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 31, 2001

Property Information

Block138
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
59%
Improvement Value:$48,800
41%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,869+3.1%
2024$4,723+5.3%
2023$4,486+0.9%
2022$4,446+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5883, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1925