Skip to content

811 Minnie PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block138
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-B-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
51%
Improvement Value:$63,500
49%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+3.1%
2024$5,096+5.3%
2023$4,841+0.9%
2022$4,797+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5767, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1918