Skip to content

15 Arn TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 2017

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Sep 21, 2017

Property Information

Block175
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
19%
Improvement Value:$396,600
81%
Total Assessment$489,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,010+3.1%
2024$19,408+5.3%
2023$18,435+0.9%
2022$18,269+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9243, Page 514NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 9074, Page 731NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/29/2015