Skip to content

1 Elizabeth CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block179
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,296
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
46%
Improvement Value:$138,600
54%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,455+3.1%
2024$10,141+5.3%
2023$9,632+0.9%
2022$9,545+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4760, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1955