Skip to content

720 John StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block97
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningTRB
Sq Footage3,252
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
36%
Improvement Value:$151,700
64%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,702+3.1%
2024$9,411+5.3%
2023$8,939+0.9%
2022$8,858+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5218, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1965