Skip to content

697 Second StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2023

Property Information

Block85
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,210
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
39%
Improvement Value:$146,200
61%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+3.1%
2024$9,462+5.3%
2023$8,988+0.9%
2022$8,907+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955