Skip to content

169 Franklin StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2019

Property Information

Block196
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
48%
Improvement Value:$67,700
52%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,299+3.1%
2024$5,140+5.3%
2023$4,882+0.9%
2022$4,838+6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910