Skip to content

196 Huber StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2015

Property Information

Block196
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-B-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
52%
Improvement Value:$81,800
48%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+3.1%
2024$6,739+5.3%
2023$6,401+0.9%
2022$6,344+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 8248, Page 250Recorded6/26/2007

Property Built

Built

Year Built: 1930