Skip to content

47 Blondel DriveSecaucus, NJ 07094

Built 1959

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block215
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-L
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,207
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
54%
Improvement Value:$76,400
46%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,727+3.1%
2024$6,525+15.3%
2023$5,659+0.9%
2022$5,608+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,207DeedBook 9477, Page 635NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/10/2020

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 9477, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1959