Skip to content

693 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
Jan 29, 1993

Property Information

Block65
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
46%
Improvement Value:$103,600
54%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,906+3.1%
2024$7,668+5.3%
2023$7,284+0.9%
2022$7,218+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$183,500

Property Built

Built

Year Built: 1960