Skip to content

679 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Mar 27, 1997

Property Information

Block65
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
57%
Improvement Value:$67,800
43%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,441+3.1%
2024$6,247+5.3%
2023$5,934+0.9%
2022$5,880+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5122, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1960