Skip to content

100 Huber StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1959

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block212
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
45%
Improvement Value:$124,200
63%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,683+16.1%
2024$7,478+5.3%
2023$7,103+0.9%
2022$7,039+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 9064, Page 983Recorded9/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959