Skip to content

705 Hudson Avenue

Secaucus, NJ 07094

Built 1962

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block73
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
41%
Improvement Value:$125,000
59%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+3.1%
2024$7,005+5.3%
2023$6,654+0.9%
2022$6,594+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 9731, Page 888NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 5282, Page 154

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 3934, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1962