Skip to content

315 Centre AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block74
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class103
Description2S-C-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
17%
Improvement Value:$426,900
83%
Total Assessment$514,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,070+3.1%
2024$20,436+111.5%
2023$9,663+0.9%
2022$9,575+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

DeedBook 9331, Page 123Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 7152, Page 31NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded10/15/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920