Skip to content

709 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1910

Last Sale Price
$607,500
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block74
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,611
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
57%
Improvement Value:$54,500
43%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,189+3.1%
2024$5,033+5.3%
2023$4,780+0.9%
2022$4,737+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$607,500

From:

To:

Sq Ft1,611DeedBook 9503, Page 387Recorded8/26/2020

Property Sale

Sale
$607,500
DeedBook 9503, Page 387

Property Sale

Sale
$136,000

Property Built

Built

Year Built: 1910