Skip to content

245 Centre AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1981

Last Sale Price
$433,000
Last Sale Date
Jun 14, 2012

Property Information

Block83
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
34%
Improvement Value:$107,100
66%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,629+3.1%
2024$6,430+5.3%
2023$6,107+0.9%
2022$6,052+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$433,000
DeedBook 8858, Page 126

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,096DeedBook 8701, Page 239Recorded11/30/2009

Property Built

Built

Year Built: 1981