Skip to content

725 Third StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1991

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 8, 2004

Property Information

Block84
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
25%
Improvement Value:$217,900
75%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,875+5.1%
2024$11,300+5.3%
2023$10,733+0.9%
2022$10,636+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 7409, Page 16Recorded12/2/2004

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 3936, Page 25