Skip to content

695 Second StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block85
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
56%
Improvement Value:$72,400
44%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,485+3.2%
2024$6,283+5.5%
2023$5,955+0.9%
2022$5,899+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955