Skip to content

721 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 1, 2014

Property Information

Block86
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
56%
Improvement Value:$69,100
44%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,429+3.1%
2024$6,235+5.3%
2023$5,923+0.9%
2022$5,869+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9015, Page 871NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955