Skip to content

713 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Oct 3, 2016

Property Information

Block86
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
58%
Improvement Value:$64,300
42%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+3.1%
2024$6,088+5.3%
2023$5,783+0.9%
2022$5,731+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9153, Page 910Recorded10/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955