Skip to content

705 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block86
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
50%
Improvement Value:$93,800
50%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,615+3.1%
2024$7,386+5.3%
2023$7,016+0.9%
2022$6,953+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 8829, Page 549Recorded1/20/2012

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5862, Page 133

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4328, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1955