Skip to content

700 Minnie Place SouthSecaucus, NJ 07094

Built 1953

Last Sale Date
Jan 16, 2025

Property Information

Block88
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
53%
Improvement Value:$85,000
47%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,398+3.1%
2024$7,176+5.3%
2023$6,816+0.9%
2022$6,755+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953