Skip to content

720 Minnie PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block88
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
55%
Improvement Value:$71,300
45%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,519+3.1%
2024$6,323+5.3%
2023$6,006+0.9%
2022$5,951+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955