Skip to content

702 Minnie Place SouthSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Date
Jun 13, 1991

Property Information

Block88
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,800
60%
Improvement Value:$62,200
40%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+3.1%
2024$6,231+5.3%
2023$5,919+0.9%
2022$5,866+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4407, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1955