Skip to content

660 Chestnut PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1968

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block90
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,700
51%
Improvement Value:$108,400
49%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,129+3.1%
2024$8,855+5.3%
2023$8,411+0.9%
2022$8,335+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5827, Page 216

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968