Skip to content

652 Chestnut PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2013

Property Information

Block90
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,700
49%
Improvement Value:$117,400
51%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498+3.1%
2024$9,212+12.6%
2023$8,185+0.9%
2022$8,111+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 8889, Page 377Recorded1/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1967