Skip to content

674 Chestnut PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1967

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block92
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,130
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
49%
Improvement Value:$119,700
51%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,616+3.1%
2024$9,327+5.3%
2023$8,860+0.9%
2022$8,780+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$483,000

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 7371, Page 207Recorded9/29/2004

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 6086, Page 202Recorded11/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1967